Při nákupu nad 990Kč, doprava ZDARMA.

Syndrom ekonomické třídy: Kompresní podkolenky do letadla

kompresni_podkolenky_do_letadla

Doba dovolených se pomalu blíží a s souvisí dlouhé cesty nejen letadlem, ale také autem a autobusem. S dlouhým cestováním v malém prostoru je spojený tzv. syndrom ekonomické třídy. Co to znamená a jak vám mohou pomoci kompresní podkolenky?

Co je syndrom ekonomické třídy?

Syndrom ekonomické třídy, neboli syndrom Economy class, označuje tromboembolické příhody spojené s dlouhodobým sezením v úzkém prostoru při cestování. Název získal podle cestování letadlem v ekonomické třídě. Odborně se jedná o syndrom hluboké žilní trombózy. Mezi příznaky syndromu Economy class patří:

  • Otoky nohou
  • Bolesit nohou
  • Pocit těžkých nohou

Příznaky nemusí být v některých případech zjevné, jedná se pak o asymptomatický průběh, což zvyšuje riziko, že bude onemocnění přehlédnuto. Krevní sraženiny jsou nebezpečné, protože se mohou při uvolnění dostat do plic, zablokovat cévy a způsobit závažné komplikace. Proto je velice důležité během letu udržovat správný krevní oběh.

Křečové žíly jsou způsobeny problémy s krevním oběhem v nohách. Laicky se dá říci, že za normálních okolností krevní cévy dopravují krev z nohou zpět do srdce proti zemské gravitaci. Aby se tak stalo, svaly v nohách stlačují krevní cévy, které pomocí chlopní posouvají krev směrem k srdci. Oslabené nebo poškozené krevní cévy nedokáží udržet krev v pohybu. To způsobuje hromadění krve v nohách a zvýšený tlak na stěny krevních cév. Toto hromadění nakonec vede ke zvětšení a zakroucení krevních cév, což se projevuje jako křečové žíly.

Syndrom ekonomické třídy

Jak zlepšit krevní oběh při letu?

Pro minimalizaci rizika vzniku syndromu ekonomické třídy a s ním spojených tromboembolických příhod můžete například:

Existuje celá řada faktorů, které mohou ovlivnit riziko vzniku syndromu hluboké žilní trombózy během letu, včetně délky letu, věku, zdravotního stavu a dalších. Všeobecně platí, že čím delší let, tím vyšší je riziko vzniku krevní sraženiny. 

Nicméně i krátké lety mohou syndrom způsobit u osob s vyšší náchylností. Z tohoto důvodu je doporučeno nosit kompresní podkolenky a punčochy během všech letů, bez ohledu na jejich délku. Nošeny by měly být během celého letu, včetně přistání a vzletu. 

Tip: Zjistěte o kompresních podkolenkách vše důležité.

Kompresní podkolenky do letadla

Proč nosit kompresní podkolenky do letadla?

Nošení kompresních punčoch během letu pomáhá minimalizovat riziko vzniku krevních sraženin v nohách. To je zvýšené nízkou hladinou kyslíku a omezeným pohybem během letu. Kompresní podkolenky i punčochy působí tlak na nohy a pomáhají zlepšit průtok krve z nohou zpět do srdce. 

Během letu se snižuje tlak v kabině letadla, což může způsobit také rozšíření cév vedoucí ke vzniku otoků a pocitu těžkých nohou. Tento stav navíc zhoršuje i dlouhé sezení. Díky kompresi a udržování správného krevního oběhu a tlaku v nohách mohou kompresní podkolenky tyto nežádoucí účinky minimalizovat.

V každém případě je důležité mít správně zvolený stupeň komprese i velikost kompresních podkolenek či punčoch. Je třeba, aby byly pohodlné a účinné v různých tlakových podmínkách letu. Nepodceňujte také správný způsob navlékání kompresních podkolenek.