Syndrom ekonomické třídy: Kompresní podkolenky do letadla
Doba dovolených se pomalu blíží a s souvisí dlouhé cesty nejen letadlem, ale také autem a autobusem. S dlouhým cestováním v malém prostoru je spojený tzv. syndrom ekonomické třídy. Co to znamená a jak vám mohou pomoci kompresní podkolenky?
Co je syndrom ekonomické třídy?
Syndrom ekonomické třídy, neboli syndrom Economy class, označuje tromboembolické příhody spojené s dlouhodobým sezením v úzkém prostoru při cestování. Název získal podle cestování letadlem v ekonomické třídě. Odborně se jedná o syndrom hluboké žilní trombózy. Mezi příznaky syndromu Economy class patří:
- Otoky nohou
- Bolesit nohou
- Pocit těžkých nohou
Příznaky nemusí být v některých případech zjevné, jedná se pak o asymptomatický průběh, což zvyšuje riziko, že bude onemocnění přehlédnuto. Krevní sraženiny jsou nebezpečné, protože se mohou při uvolnění dostat do plic, zablokovat cévy a způsobit závažné komplikace. Proto je velice důležité během letu udržovat správný krevní oběh.
Křečové žíly jsou způsobeny problémy s krevním oběhem v nohách. Laicky se dá říci, že za normálních okolností krevní cévy dopravují krev z nohou zpět do srdce proti zemské gravitaci. Aby se tak stalo, svaly v nohách stlačují krevní cévy, které pomocí chlopní posouvají krev směrem k srdci. Oslabené nebo poškozené krevní cévy nedokáží udržet krev v pohybu. To způsobuje hromadění krve v nohách a zvýšený tlak na stěny krevních cév. Toto hromadění nakonec vede ke zvětšení a zakroucení krevních cév, což se projevuje jako křečové žíly.
Jak zlepšit krevní oběh při letu?
Pro minimalizaci rizika vzniku syndromu ekonomické třídy a s ním spojených tromboembolických příhod můžete například:
- Co nejvíce pohybovat nohama, během letu se snažit vstát a projít se uličkou.
- Pít dostatek tekutin (klidně více než normálně).
- Vyhýbat se alkoholu a kofeinu, jelikož mohou dehydratovat.
- Nosit na cestách správně zvolené kompresní podkolenky či punčochy.
Existuje celá řada faktorů, které mohou ovlivnit riziko vzniku syndromu hluboké žilní trombózy během letu, včetně délky letu, věku, zdravotního stavu a dalších. Všeobecně platí, že čím delší let, tím vyšší je riziko vzniku krevní sraženiny.
Nicméně i krátké lety mohou syndrom způsobit u osob s vyšší náchylností. Z tohoto důvodu je doporučeno nosit kompresní podkolenky a punčochy během všech letů, bez ohledu na jejich délku. Nošeny by měly být během celého letu, včetně přistání a vzletu.
Tip: Zjistěte o kompresních podkolenkách vše důležité.
Proč nosit kompresní podkolenky do letadla?
Nošení kompresních punčoch během letu pomáhá minimalizovat riziko vzniku krevních sraženin v nohách. To je zvýšené nízkou hladinou kyslíku a omezeným pohybem během letu. Kompresní podkolenky i punčochy působí tlak na nohy a pomáhají zlepšit průtok krve z nohou zpět do srdce.
Během letu se snižuje tlak v kabině letadla, což může způsobit také rozšíření cév vedoucí ke vzniku otoků a pocitu těžkých nohou. Tento stav navíc zhoršuje i dlouhé sezení. Díky kompresi a udržování správného krevního oběhu a tlaku v nohách mohou kompresní podkolenky tyto nežádoucí účinky minimalizovat.
V každém případě je důležité mít správně zvolený stupeň komprese i velikost kompresních podkolenek či punčoch. Je třeba, aby byly pohodlné a účinné v různých tlakových podmínkách letu. Nepodceňujte také správný způsob navlékání kompresních podkolenek.