Při nákupu nad 990Kč, doprava ZDARMA.

Proč komprese

2_Blog-Proc-komprese_1412x340px

Kompresní podkolenky a punčochy - jejich funkce

 • Komprese podporuje průtok krve a zvyšuje okysličení v tkáních, snižuje poškození svalové hmoty při dlouhotrvající zátěži, umožňuje rychlejší odbourávání kyseliny mléčné a zároveň napomáhá k rychlejší regeneraci.
 • Kompresní podkolenky i punčochy se používají při bolestech nohou, při problémech s otoky končetin (žilní nedostatečnost, křečové žíly, varixy).
 • Svou funkcí omezují otoky nohou a bolesti svalů.
 • Při sportovnání zvyšují výkonnost a minimalizují vibrace svalstva.
 • Pomáhají při cestování v různých dopravních prostředcích (letadla – syndrom economy-class, autobusy, auta – delší cesty na dovolenou k moři atd.).
 • Jsou prevencí proti otokům a křečovým žilám.
 • Nepostradatelné jsou i v těhotenství, kdy dochází k velkým otokům a bolestem nohou  - vhodné pro budoucí maminky.Kompresni_podkolenky_na_beh
 • Urychlují a podporují regeneraci po sportovním výkonu, zejména tam, kde dochází k přílišnému zatížení dolních končetin.

 

Kompresní podkolenky a jejich využití

 • Kompresní podkolenky a návleky na běh.
 • Na kolo, triatlon, basketbal, volejbal, házená, florbal, inline brusle.
 • Jako podpůrné kompresní podkolenky na nordic-walking, turistiku. 
 • Sjezdové i běžecké lyžování.
 • Při dlouhodobém stání nebo sezení např. sedavé zaměstnání.
 • Při cestování v různých dopravních prostředcích (letadla – syndrom economy-class, autobusy, auta – delší cesty na dovolenou k moři atd.).
 • Při pocitu chladných nohou, díky rychlejšímu prokrvení končetin okysličenou krví, prohřejí mnohem lépe, než teplé ponožky.
 • Jako prevence křečových žil.


Bolesti a otoky nohou, stejně tak jako křečové žíly jsou běžnou civilizační chorobou, kde v tomto onemocnění má také dědičnost (uvádí se až v 80 %). Křečovými žilami trpí průměrně každá druhá žena a každý čtvrtý muž. S onemocněním křečových žil, otoků či zánětů se dnes setkáváme stále častěji. Pokud jsou křečové žíly a otoky léčeny, je velká šance, že obtíže zcela zmízí.

 

Jak tyto problémy vznikají?

Žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo pocit tíhy, napětí- pálení nohou. Při napnutí svalu se krev pomocí žilních chlopní navádí správným směrem a dopravuje se k srdci. Pokud však chlopně nefungují správně, krev proudí oběma směry a řádně neodtéká. Tok krve se pak výrazně zpomaluje, hromadí se a může v cévách vytvářet nebezpečné sraženiny (odborníci pak mluví o trombóze). V případě nedostatečné funkce žilní chlopně, kdy žíly ztrácejí elasticitu se také objevují křečové žíly, které vystupují na povrch kůže. Vzniku tvorbě křečových žil i otoků nohou lze do jisté míry předejít.

Jedním z mnoha důležitých faktorů je pohyb. Vhodná je chůze, nordic-walking, jízda na kole, běh, plavání. Velice užitečné je i nošení kompresivních podkolenek a punčoch na křečové žíly, kde jejich speciální trychtýřovitá konstrukce, rozděluje sílu komprese v různých částech podkolenky. V oblasti kotníku je komprese nejvyšší a směrem vzhůru postupně klesá, díky tomu podkolenky efektivně napomáhají cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci, tím podporují průtok krve a zvyšují okysličení tkání. Dříve se kompresní punčochy používaly hlavně ve zdravotnictví, dnes už se však kompresní podkolenky a návleky běžně vyvíjí a používají i ve sportovních odvětvích jak při samotné zátěži, tak i v následné a velice důležité regeneraci.

 

Komprese se podle svého účinku dělí do několika kategorií

 1. Lehké podpůrné (komprese 15-18mmHg) - elegantní podkolenky a punčocháče určené pro každodenní nošení.
 2. Podpůrné I.K.T - (komprese 18-21mmHg) - stylové elegantní podkolenky a punčocháče v mnoha barvách určené pro denní nošení.
 3. Cestovní I.K.T - (komprese 18-21mmHg) - podkolenky do letadla jsou nezbytnou součástí, určitě jste slyšeli o syndromu Economy Class.
 4. Sportovní I.K.T - (komprese 18-23mmHg) - podkolenky z funkčních moderních materiálů, pro zátěž při sportu i následné regeneraci.
 5. Zdravotní II.KT - (síla komprese 23-32mmHg) - tyto zdravotní punčochy jsou již indikovány lékařem. Dostupné jsou i na volný prodej.
 6. Zdravotní III.KT - (síla komrese 34-46mmHg) - zdravotní komprese, kterou indikují lékaři specialisté na pokročilé žilní onemocnění.

 

Vhodné cviky pro prevenci vzniku nebo zmírnění obtíží křečových žil a otoků nohou.

 • Ranní střídavé sprchování trénuje krevní cévy. Končete přitom vždy studenou vodou.
 • Pokládejte často nohy nahoru do zvýšené polohy, která brání hromadění krve.
 • Sedněte si nebo lehněte na záda a kružte kotníky střídavě oběma směry.
 • Propínejte a krčte prsty na nohou i celé nárty.
 • Napodobujte jízdu na kole vleže.
 • Jestliže musíte dlouhou dobu sedět, aktivujte pravidelně „svalovou pumpu“ kroužením a kýváním nohou.

 

Vzhledem k různě silné kompresi u jednotlivých druhů kompresních podkolenek a punčoch, je nutné dbát na správný postup při jejich navlékání, který Vám jejich manipulaci i samotné navlékání velice usnadní.

Připravili jsme pro vás návod JAK SPRÁVNĚ NAVLÉKAT KOMPRESNÍ PODKOLENKY, kde si můžete prohlédnout celý postup na videu i fotografiích s popisem.

 

Blog-Proc-komprese_1412x340px 

V našich produktech používáme funkční antibakteriální materiály s obsahem stříbra, vysokým odvodem vlhkosti i speciální ploché švy.

Více o technologii výroby a materiálech se dozvíte v článku POUŽÍVANÉ MATERIÁLY.


Produkty značky COLLM jsou vyrobeny v České republice a na jejich testování se podílí vrcholoví sportovci.