Při nákupu nad 990Kč, doprava ZDARMA.

Technologie výroby a používané materiály

Lidské nohy mají asi 250 000 potních žláz, což znamená, že mají nejvíce potních žláz na jednotku povrchu ze všech míst těla. Potní žlázy jsou v nohách rozloženy nerovnoměrně, s největší koncentrací v oblasti chodidel a nejnižší v oblasti holení. Při běžném pohybu člověk vypotí asi 20mililitrů vody. Toto množství se při tělesné námaze může zvýšit až na 200mililitrů. Proto se vyplatí investovat do kvalitních materiálů, které jsou vysoce prodyšné.

V našich produktech používáme materiály od českých i světových renomovaných výrobců. Díky tomu mohou naše produkty plnit vysoká očekávání a spolehlivě fungovat v mnoha různorodých podmínkách. Vhodnou materiálovou kombinací, můžeme docílit vyššího komfortu během Vašich nejenom sportovních aktivit. Při výběru materiálu pro sportovní ponožky je důležité vzít v úvahu několik důležitých faktorů, kterými jsou pohodlí, výkon a trvanlivost. Nejčastěji se jedná o polyamidová či polypropylenová vlákna v kombinaci s elastanem a pak samozřejmě bavlnu. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody.

 
Proces výroby ponožek se může lišit v závislosti na použitém materiálu, i použité výrobní technologii a lze jej rozdělit do několika kroků:
  • Ponožky zle vyrobit z různých materiálů, např. bavlny, vlny, polyamidu, elastanu, polypropylenu nebo bambusového vlákna. Konkrétní výběr materiálu tak závisí na účelu ponožek a na jejich požadovaných vlastnostech, jako je prodyšnost, měkkost nebo odolnost proti opotřebení
  • Ponožky se dnes již nejčastěji vyrábí pletením na moderních automatických strojích. Celý výrobní proces začíná vytvořením pletacího programu, který se následně přenese do konkrétního pletacího stroje s patřičným počtem jehel. Poté se příze (vlákno) zvoleného materiálu naváže na stroj, kde ho automatické podavače dopraví k jehlám ve válci. Jehly ji zachytí, postupně jí odvíjejí a vytvoří základní pleteninu. Vzájemné propojení jehel vytváří různé druhy pletenin, například hladké či žebrované.
  • Když jsou vyžadovány vícebarevné ponožky, mohou být příze v průběhu procesu průběžně měněny tak, aby se dosáhlo požadovaného barevného efektu.
  • Při pletení jsou do ponožky vkládány různé druhy materiálů, převážně na paty, špičky a elastické lemy a to jak kvůli zpevnění těchto nejvíce namáhaných částí, tak i konečného tvaru ponožky.
  • Po dokončení strojové fáze pletení se ponožky přesunou se k dalšímu, nyní už ručnímu dokončení, kterým je ruční sešívání špičky, stříhání nadbytečných přízí, žehlení, párování a balení. Těmito postupnými kroky je dále zaručena důsledná kontrola kvality.
  • Kontrola kvality a balení: Po výrobním procesu se u ponožek kontrolují  jejich kvalitní standardy, jako jsou velikost, výška a barva. Následně se ponožky balí do etiket nebo krabiček a jsou připraveny k prodeji.

Výroba ponožek je činnost, která vyžaduje techniku, preciznost a zkušenost.

Jen tak budou vytvořeny ponožky nejvyššího standardu, které budou pohodlné, funkční i odolné. Produkty COLLM vyrábíme převážně na italských pletacích strojích Lonati řady GK, které jsou jedny z nejmodernějších pletacích strojů na trhu. Tyto moderní počítačem řízené pletací stroje mají mnoho funkcí a technologií, které umožňují nejvyšší úroveň přesnosti i produktivity. Konkrétně tyto stroje jsou u nás nejvíce využité na výrobu kompresních podkolenek, návleků a sportovních i lyžařských ponožek.

 

 

Hlavní používané materiály:

Lycra® 

Lycra® je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Obvykle se používá jako hlavní komponent v různých materiálech, vyžadujících velkou elasticitu, komfort a pohodlí při pohybu jako jsou sportovní kompresní podkolenky, plavky, legíny a další oblečení s těsným střihem. Toto patentované elastické vlákno, zaručuje, že elasticita materiálu bude stále stejná, po celou dobu jeho životnosti. Jedinečná schopnost vlákna roztáhnout se (min. třínásobně) a vrátit se do původního stavu, zlepšuje vlastnosti všech ponožek v kterých je obsaženo. Pružnost vláken Lycra® umožňuje výborné přilnutí ponožek k noze, aniž by bránily v pohybu chodidla. Ponožky s Lycrou® si udržují svůj tvar, netvoří se záhyby, na nohou nedochází k oděrům, otlakům a puchýřkům a vyznačují se nemačkavostí a vysokým komfortem při nošení.Vždy se kombinuje s jinými materiály, nikdy se nepoužívá samostatně.

Bavlna

Bavlna je přírodní materiál, který je pevný v tahu, měkký a příjemný na omak. Bohužel má špatnou tvarovou stálost, neudrží si svůj původní tvar. Pro lepší vlastnosti a životnosti ponožek, je směsována s jinými syntetickými vlákny, nejčastěji s polyamidem či elastanem. V těchto případech jsou v kombinaci ponožky pleteny tak, že bavlna je převážně umístěna na vnitřní straně ponožek, kde přichází nejvíce do styku s pokožkou. Nevýhodou ponožek z čisté bavlny je jejich nasákavost. Schopnost absorbce a odvodu potu je u bavlny nižší, ale i přesto umožňuje aby kůže dýchala

Bambus

Bambusové vlákno je velmi jemné a měkké na dotek, což dělá ponožky velmi příjemné a pohodlné na nošení. Je hypoalergenní, proto se hodí pro citlivou pokožku. Bambusové vlákno obsahuje přírodní antimikrobiální látky, které pomáhají chránit nohy před bakteriemi a plísněmi. To znamená, že ponožky z bambusového vlákna jsou hygieničtější a pomáhají snižovat zápach nohou. Bambusové vlákno má velkou schopnost absorpce vlhkosti, což znamená, že ponožky dokáží rychle odvádět pot z těla a udržet pokožku suchou.Vlákno má také přirozenou schopnost regulovat teplotu, což znamená, že bambusové ponožky udržují nohy teplé v zimě a chladné v létě. Vlákno se vyrábí z přírodního bambusu, což je velmi rychle rostoucí rostlina, která nepotřebuje chemikálie ani umělá hnojiva na svůj růst.

Polypropylen

Má nejlepší vlastnosti potřebné pro výrobu funkčního prádla a ponožek: je pevný, nejlehčí, také nejteplejší a nejpružnější ze syntetických vláken. Nevyvolává alergické reakce, má velkou odolnost proti oděru (2,5x vyšší než bavlna), vyšší odolnost mají pouze polyamidová vlákna, téměř nepřijímá vodu - má 10x menší nasákavost než polyester - ale vodu dobře odvádí. Je k lidskému tělu z umělých vláken nejlaskavější, vždyť se z něj vyrábějí i cévní náhrady. Samotné vlákno, protože je kulaté, vlhkost netransportuje. Při spředení několika vláken do příze se mezi jednotlivými vlákny vytvoří kapilární prostory, kudy pak odchází vlhkost.

Merino vlna

Ovčí merino vlna je přírodní vlákno, které je mnohem jemnější než tradiční standardní vlna. Merino vlna je hedvábně jemná, má vysokou schopnost izolace a také je velice dobře prodyšná. Každé vlákno je zvlněné a elastické, což přináší vysokou odolnost a dlouhou životnost ponožek. Díky pružnosti vlákna se merino vlna téměř nemačká.

Elastan

Velmi elastické vlákno, nazývající se také elastomer, se nechá roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Elastan se vždy kombinuje se s jinými materiály, nepoužívá se samostatně. Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou k chodidlu.

Polyamid (PAD)

Polyamid, také známý jako nylon, je lehký, měkký a odolný materiál, který má vysokou pevnost a pružnost. Má schopnost rychle odvádět vlhkost a je suchý, což z něj dělá ideální materiál pro sportovní ponožky i sportovní oblečení. Díky své odolnosti proti opotřebení v namáhaných částech, stejně tak i dlouhé životnosti jsou polyamidové ponožky vhodné pro dlouhodobé opakované nošení a praní.

 

Coolmax®

Měkký a příjemný materiál zajišťující maximální sucho a pohodlí.

Coolmax je druh vysokoúčinné polyesterové příze, která byla vyvinuta firmou Invista (původně DuPont) v roce 1986. Toto speciální čtyř kanálkové vlákno, má zvýšenou plochu povrchu, je vodoodpudivé, nenasákavé a velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost od pokožky. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Toto vlákno se uplatňuje hlavně u oblečení a ponožek pro horskou turistiku, horolezectví a podobné zátěžové sporty. Coolmax obsahuje speciální vlákna, která mají odlišné tvary, aby maximalizovaly povrchovou plochu, což umožňuje rychlejší odpařování vlhkosti. Obvykle se používá při výrobě sportovního oblečení, jako jsou funkční ponožky, trička i běžecké oblečení. Tento materiál je velmi populární u sportovců i outdoorových nadšenců, kteří ocení jeho vynikající vlastnosti pro odvodu vlhkosti a regulaci teploty.

 

ThermoLite®

Toto vlákno patří do kategorie izolačních a transportních materiálů. Polyesterové duté vlákno s velkou vzduchovou kapacitou a výbornými izolačními vlastnostmi, které vyniká svojí lehkostí a hřejivostí. Technologie provzdušněných dutých vláken (bez přídavku hmotnosti i jakýchkoliv chemických příměsí), poskytuje jednu z nejvyšších úrovní tepelné izolace. Díky originální struktuře dokonale odvádí přebytečnou vlhkost od těla – o 20 % rychleji než ostatní vlákna, o 50 % rychleji než bavlna. Vlákna jsou odolná vůči pachům a bakteriím, jsou nesrážlivá a udržují tvar. Tento materiál poskytuje vynikající izolaci a tepelnou pohodu při extrémně nízkých teplotách, což je ideální pro sportovní aktivity v zimním období nebo pro práci v chladném prostředí. Vlákna Thermolite jsou také velmi lehká a rychleschnoucí, což zajišťuje pohodlí a suchý pocit i při vysoké fyzické aktivitě.

 

Ponožky vyrábíme i na zákázku pro firmy, kluby, týmy. Pokud máte zájem o výrobu ponožek s Vaším logem, tak nás kontaktujte.

Všechny produkty značky COLLM jsou vyrobeny v České republice, na jejich testování se podílí i vrcholoví sportovci.